Liga Campionilor: Fără să clameze, Liverpool… speră!

0
437

Învinsă cu 3-0 în partida tur a semifinalelor Ligii Campionilor, de FC Barcelona, Liverpool joacă astă-seară pe Anfield, în faţa propriilor spectatori, greu de egalat în repertoriul lor fabulos. Clubul englez a mai trăit scenarii incredibile în Cupele Europene. Şi unul dintre ele, în finala Cupei UEFA (2000-2001), pe Westfalenstadion din Dormund, pe mandatul lui Gerard Houllier, în faţa spaniolilor de la Deportivo Alaves, unde evolua în acel moment şi Cosmin Contra. Englezii au marcat prin Markus Babbel (min. 3), şi apoi Steven Gerrard (min. 16). Alaves a revenit, prin Ivan Alonso (min. 26), dar un penalty transformat de Gary McAlistair, a adus un avans de două goluri „roşilor”. După pauză, internaţionalul spaniol Moreno a înscris în două rânduri, şi Alaves a relansat meciul. Când mai erau 20 de minute de joc, Robbie Fowler intrat în cursul partidei, a marcat golul patru pentru Liverpool, dar Alaves a egalat (4-4) în minutul 88, graţie lui Jordi Cruyff, fiul legendarului Johan Cruyff. În prelungiri, Alaves s-a prăbuşit: mai întâi Mocelin şi căpitanul echipei Carmona au fost eliminaţi pentru un al doilea cartonaş galben. Apoi, în minutul 116, căpitanul echipei, Delfi Geli, a marcat în propria poartă. Era primul titlu european al lui Liverpool, după 1984. În 2005, în finala Ligii Campionilor, AC Milan care cuprindea cei mai buni jucători ai planetei, conducea la un moment dat cu 3-0. Dar celebrul „You’ll never walk alone” rezona pe întreg stadionul din Istanbul, chemând pe Liverpool la luptă. Între minutele 54 şi 60, Liverpool prin Steven Gerrard şi apoi prin Vladimir Smicer a revenit în joc, pentru ca Gennaro Gattuso să provoace un penalty, transformat de Xavi Alonso. Într-un interval de 6 minute, oamenii lui Rafael Benitez au marcat de trei ori. Ce s-a întâmplat în prelungiri se ştie. Balonul de Aur, ucrainianul Andriy Schevcenko a ratat una din lovituri sau Jerzy Dudek a apărat-o. Şi Liverpool a câştigat Liga Campionilor europeni. În sferturile de finală ale Ligii Europa (2015-2016), Jurgen Klopp venit la Liverpool, în vara lui 2015, întâlnea pe Borussia Dortmund, clubul pe care în antrenase între 2008 şi 2015. După ce partida tur se încheiase indecis (1-1), Liverpool părea sigură de calificare. Numai că jucătorii lui Dortmund au deschis scorul, pe „Anfield”, prin Henrich Mkhtaryan  (min. 5) şi l-au majorat prin Pierre Emerick Aubameyang (min. 9). După pauză, Divock Origi (min. 48) a redus diferenţa, dar Marko Reuss a marcat pentru Dortmund (min. 57). La scorul de 1-3 pentru oaspeţi, oamenii lui Klopp erau cu spatele la zid. Nu şi suporterii echipei, care nu şi-au abandonat-o. Coutinho (min. 66), apoi Mamadou Sakho (min. 76), pentru ca în minutul 86, croatul Deja Lovren, la o lovitură de colţ să înscrie golul calificării şi „Anfield” a explodat realmente. Iar Liverpool a realizat din nou un meci antologic în Cupele Europene, câştigând cu scorul de 4-3. După meci, antrenorul lui Dortmund, Thomas Tuchel, acum la PSG, nu îşi putea explica revirimentul gazdelor. În pofida acestui succes, clubul englez va eşua în finala competiţiei, în faţa lui FC Sevilla (3-1) condusă de Unai Emery.