La un coş de Final Four

0
436

Baschetbaliştii de la SCMU Craiova au fost aproape de remontada cu Sibiul, dar au ratat in extremis calificarea în semifinalele Cupei României

Părăsiţi aproape complet de suporteri, deşi au întâlnit în ultimele partide cele mai bune echipe din ţară, Clujul şi Sibiul, baschetbaliştii Craiovei au cedat fără drept de apel partida de campionat cu echipa de sub Feleac, ajungând la patru eşecuri consecutive în Liga Naţională, dar au fost aproape de o remontada incredibilă în returul sfertului din Cupa României, cu CSU Sibiu. Liderul Ligii Naţionale se impusese în tur la 15 puncte şi avea „90 % şanse de calificare”, după cum recunoştea chiar antrenorul Craiovei, Aco Todorov. Fără a mai beneficia de un arbitraj părtinitor ca în prima manşă, sibienii au riscat eliminarea în Bănie, dar au avut noroc la ultima aruncare, una de 3 puncte, ratată de Mo Curry, mingea ricoşând în semicerc din buza inelului. Beneficiind de o formă nesperat de bună a lui Amedeo Casale, dar şi de imprecizia de la distanţă a oaspeţilor (2 din 21 de la 3 puncte), SCMU Craiova s-a desprins încă din primul sfert şi avea să se impună în returul duelului din Cupă cu 79-66, pe sferturi: 28-17, 15-18, 23-21, 13-10, dar sibienii s-au calificat cu scorul general 155-153. Au jucat pentru SCMU Craiova: Troupe 18 puncte, Koreniuk 14, Curry 13, Casale 13, Mijajlovic 10, Gajovic 7, Boone 4, Fraseniuc. „După ce săptămâna trecută am jucat slab la Sibiu, astăzi nu am reuşit să ne calificăm deşi am jucat bine. Mă bucur că am câştigat clar, mai ales că Sibiul este una dintre cele mai bune echipe din campionat. Acum ne aşteaptă o deplasare foarte grea la Piteşti, cu nişte fani pătimaşi. Sper să ne impunem, pentru a fi siguri de locul 4 înainte de play-off” a declarat la final căpitanul Craiovei, Porter Troupe. Următorul meci al formaţiei lui Aco Todorov este duminică, de la ora 20.45, în deplasare cu BC Argeş Piteşti, pentru ca următorul adversar din Polovalentă să fie tot Sibiul, la sfârşitul lunii.