Bundesliga – Bayern, surprinsă de codaşa Dusseldorf

0
408

Bayern s-a încurcat din nou în Bundesliga, codaşei Fortuna Dusseldorf, scor 3-3, şi a ajuns la trei meciuri consecutive fără victorie în campionat şi pe locul cinci în clasament. Campioana Germaniei a condus cu 2-0 şi 3-1, goluri Sule şi Muller – dublă, dar belgianul Dodi Lukebakio a reuşit o triplă, ultimul gol venind în prelungirile jocului. Bayern este la nouă puncte de liderul Borussia Dortmund, care a învins cu 2-1 pe terenul celor de la Mainz, pentru care Alexandru Maxim a intrat în ultimele 10 minute. Paco Alcacer a punctat din nou pentru Dortmund, la prima atingere de minge (minutul 66) ajungând la 8 goluri în Bundesliga, la unul singur distanţă de liderul golgheterilor, Jovic, de la Frankfurt. Mainz a egalat prin Quaison, dar veteranul Piszczek a adus victoria Borussiei cu un şut de la 16 metri care a lovit şi transversala. Dortmund rămâne neînvinsă în campionat după 12 etape.

Celelalte rezultate ale etapei: Leverkusen – Stuttgart 2-0, Augsburg – Frankfurt 1-3, Hertha – Hoffenheim 3-3, Wolfsburg – RB Leipzig 1-0, Schalke – Nurnberg 5-2.

Clasament: 1. Dortmund 30p, 2. Frankfurt 23p, 3. Monchengladbach 23p, 4. Leipzig 22p, 5. Bayern 21p.