Borussia Dortmund, calificare istorică pe terenul lui Bayern Munchen

0
326

În a doua semifinală a Cupei Germaniei, Borussia Dortmund a învins în deplasarea de la Munchen, cu Bayern, scor 3-2, după ce gazdele au condus la pauză cu 2-1. Reus a deschis scorul, dar stoperii Javi Martinez şi Hummels au întors scorul pentru Bayern, care a fost lipsită de portarul Neuer, accidentat. Hummels a marcat primul gol contra fostei sale echipe, dar după pauză i-a recidivat accidentarea, iar fără el defensiva bavareză a fost fragilă, aşa că Dembele şi Aubemeyang au înscris pentru calificarea în finală. Echipa lui Tuchel a devenit prima echipă din istoria Germaniei care s-a calificat în finala Cupei pentru patru sezoane la rând. n finala de la Berlin, Dortmund va da piept cu Eintracht Frankfurt, care s-a calificat în ultimul act după ce s-a impus cu Monchengladbach, la penalty-uri.