Campionatul Mondial de Futsal: Iranienii fac…spectacol!

0
288

falcaoBrazilia a fost eliminată în optimile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal, găzduit de Columbia. Scorul final în timpul regulamentar a fost 3-3 şi după prelungiri, Iranul s-a impus la loviturile de departajare, 3-2. Până la această ediţie, Brazilia jucase de fiecare dată, cel puţin în semifinalele competiţiei. Dar, ineditul partidei a fost altul: jucătorul brazilian, Alessandro Rosa Vieire, supranumit Falcao, ales cel mai bun jucător din lume în 2004, 2006, 2011 şi 2012, în vârstă de 39 de ani, care a anunţat că se retrage din activitate, a fost salutat la sfârşitul întâlnirii de către adversarii iranieni. Aceştia l-au purtat în triumf, pentru serviciul adus fotbalului. O imagine rară. Brazilia a câştigat 3 titluri mondiale la futsal, în 2008, 2012 şi 2016. iar “Falcao” a marcat 339 goluri, îm 201 selecţii. În sferturile de finală, Iranul va întâlni Paraguayul (care a eliminat Columbia), iar Rusia va lupta cu învingătoarea meciului Spania – Kazakstan. România, care nu este calificată este, totuşi, reprezentată prin arbitrul Bogdan Sorescu, unul dintre cei 10 europeni care oficiază.