US Open – turul 2: Monica Niculescu nu i-a lăsat decât un game Anei Bogdan! În manşa următoare dă peste marele său coşmar

0
312

Duelul românesc din turul al doilea al Openului american, dintre  Monica Niculescu (58 WTA)  şi Ana Bogdan (116 WTA). a fost tranşat sever de către cea dintâi, scor 6-0, 6-1, după o oră şi 24 de minute de joc. Ana Bogdan fusese implicată şi în manşa inaugurală într-o dispută cu o compatrioată, ea depăşind-o pe Sorana Cîrstea, scor 0-6, 7-5, 6-2.

Viitoarea adversară a Monicăi Niculescu va fi fostul lider mondial Caroline Wozniacki (Danemarca, 74 WTA), care i s-a alăturat ulterior unui succes în faţa rusoaicei Svetlana Kuneţova, scor 6-4, 6-4. La meciurile directe, Niculescu este condusă de sportiva nordică cu un sec 6-0, în plus, necucerindu-i nici măcar un set. Totuşi, aceste rezultate au venit în cea mai bună perioadă a danezei, când era o prezenţă obişnuită în în vârful elitei mondiale. Meciul va fi cel mai probabil vineri. Pănă atunci însă,  Simona Halep (5 WTA), cealaltă româncă rămasă în joc, va încerca, joi seară, să pătrundă la rându-i în turul trei, constănţeanca urmând să evolueze în faţa cehoaicei Lucie Safarova (44 WTA)