CFR ia al treilea pot din Ligă

0
346

Campioana României a câştigat cu 1-0 contra lui Basel şi totodată 20 de milioane de euro

Patru victorii în tot atâtea meciuri preliminare contra campioanelor Cehiei şi Elveţiei i-au asigurat CFR-ului prezenţa meritată printre granzii Europei, a treia în urma a tot atâtea titluri câştigate în Liga I. În dubla cu Basel, momentele psihologice s-au consumat în finalurile primelor reprize, de fiecare dată clujenii trecând cu brio peste ele. Dacă în Elveţia gazdele au deschis scorul înainte de intrarea la vestiare, iar în partea secundă ardelenii au întors spectaculos scorul, în Gruia misiunea băieţilor lui Andone a fost mai uşoară, fiindcă vedeta Alex Frei a expediat mult afară mingea şi speranţele helvete. Mai mult, Kapetanos adusese deja scorul la un 3-1 confortabil la general. CFR îşi alimentează deja conturile cu 20 de milioane de euro, iar următorul ţel al lui Andone este depăşirea „baremului” de 8 puncte, onţinut de Unirea Urziceni acum 3 ani: „Am ajuns aici datorită echipei, care a jucat excepţional. Putea fi scorul mai mare, dar dacă ei egalau, se schimba situaţia. Sper să facem puncte în grupele Champions League şi să depăşim Unirea Urziceni. Avem cam mulţi accidentaţi. Sare a făcut fractură de peroneu, am pierdut cinci jucători în acest debut de sezon”. Tehnicianul CFR-ului a folosit echipa:  Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Rada, Camora – Sare (Godemeche ’51), Mureşan – Sougou, Bastos, Diogo Valente (Nicoară ’73) – Kapetanos (Rui Pedro ’82). Celelalte rezultate înregistrate miercuri seara în Liga Campionilor:  Fenerbahce Istanbul – Spartak Moscova 1-1, în tur 1-2 (Au marcat: Sow ’69 / Ari ‘6), Celtic Glasgow – Helsingborg 2-0, în tur 2-0 (Au marcat: Hooper ’30, Wanyama ’88), Dinamo Kiev – Borussia Monchengladbach 1-2, în tur 3-1 (Au marcat: Ideye ’88 / Khacheridi ’70 (autogol), Arango ’78), OSC Lille – FC Copenhaga 2-0 după prelungiri, în tur 0-1 (Au marcat: Digne ’44, De Melo ‘105).