România U20, răpusă pe final de Irlanda, la Craiova

0
356

Nationala feminina U20 de baschet a României a fost învinsă, duminică, în Sala Polivalentă din Bănie, de selecţionata similară a Irlandei, în cel de-al doilea meci al tricolorelor din cadrul FIBA U20 Women’s European Championship, Division B, scor 64-67 (12-20, 21-21, 14-14, 17-12). Jucătoarele noastre au cedat pe final, după ce au condus cu 63-61 când mai erau trei minute de joc. Miky Panait, cu 20 puncte, 2 recuperări, 6 pase decisive, a fost cea mai bună jucătoare a echipei României. Anisia Croitoru a contribuit cu 13 p, 12 rec, iar Cătălina Ion a adăugat 13 p, 8 rec. În cealaltă partidă a grupei, Grecia a surclasat Georgia cu 107-30. Irlanda este lider, cu 4 puncte, urmată de Grecia, România, câte 3 puncte, Georgia, 2 puncte. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

Miercuri, de la ora 18:00, “Acvilele” revin în Sala Polivalentă pentru o confruntare decisivă cu naÅ£ionala Greciei, învingătoarea urmând să obtină calificarea în sferturile de finală. Accesul publicului este gratuit, atât în Sala Polivalentă, cât ÅŸi în Sala Sporturilor de la IÅŸalniÅ£a, unde se desfăşoară competiÅ£ia.