SCM Craiova, victorie-şoc cu CSM Bucureşti!

1
1150

Pe finalul unui sezon execrabil, după care are mari şanse să dispute barajul de menţinere în Liga Florilor, echipa feminină de handbal SCM Craiova a reuşit o victorie-şoc, 27-26, la pauză 12-15, contra virtualei campioane, CSM Bucureşti, formaţie care nu pierduse niciun meci în actuala ediţie internă!

Handbalistele din Bănie au fost conduse cu 6 goluri cu 10 minute înainte de final, dar au revenit fantastic, dar şi cumva suspect, beneficiind de pasivitatea ciudată a adversarelor, dar mai ales de evoluţia dubioasă a portarului de la CSM Bucureşti şi al naţionalei, Denisa Dedu. Aceasta, deşi s-a opus la o aruncare de la 7 metri a lui Ţicu, a avut poziţionări care au dat de bănuit. Aproape incredibil, la mai multe aruncări ale craiovencelor, Dedu a lăsat jumătate de poartă liberă, ba chiar s-a ferit de minge! În 3 rânduri a primit gol din preajma semicercului Craiovei, fiind înlocuită pentru a se crea superioritate pe poziţional, iar revenirea în poartă a decurs lent!

Astfel, SCM Craiova a recuperat diferenţa care părea insurmontabilă, ţinând cont şi de diferenţa de valoare, iar in extremis a reuşit să producă surpriza acestui campionat. În ultima jumătate de minut s-au înscris 3 goluri. SCM Craiova a marcat dintr-o aruncare de la 7 metri a lui Ţicu, cu 30 de secunde rămase din meci, Bazaliu a egalat, când mai erau 9 secunde, iar Savu a punctat decisiv, practic înainte ca sirena să anunţe încheierea partidei.

Au jucat pentru SCM Craiova: Chetraru 1 gol, Curmenţ (portari), Ţicu 6, Nica 6, Şelaru 4, Tudorică 3, Andrei 3, Savu 2, Colac 1, Cace 1, Ion, Adespii.

Cu două meciuri rămase din Liga Florilor, SCM Craiova este pe locul 11, cu 28 de puncte, la 3 puncte de ocupanta locului 10, CSM Slatina, fiind o luptă între echipe din Oltenia pentru evitarea locului de baraj. SCM Craiova joacă miercuri cu Măgura Cisnădie şi joi cu CSU Cluj, ultimele două partide ale campionatului.