Bumba și Stanciu au marcat în ligile din Ungaria și Cehia

0
581

Olteanul Alex Băluță a fost primul român care a marcat după ce fotbalul s-a reluat, pentru cehii de la Slovan Liberec. Următorii marcatori români au fost Bumba și Stanciu, sâmbătă. Claudiu Bumba a înscris unicul gol al partidei dintre Kisvarda și Ujpest, în campionatul maghiar. Andreas Calcan, de la oaspeți, a văzut cartonașul roșu la 10 minute de la intrarea pe teren. Kisvarda, fosta echipă antrenată de Vasile Miriuță, i-a pus pe liber în perioada de pauză competițională pe Grozav și Latovevici, care au plecat de la echipă fără permisie, dar îi mai are în lot, pe lângă Bumba, pe Mincă și Ene. În Ungaria, meciurile se joacă în prezența spectatorilor, cu măsuri de precauție.

Un alt român, Nicolae Stanciu, a marcat un gol, din penalty, şi a dat două pase decisive pentru Slavia Praga, în meciul câştigat cu scorul de 5-0 în faţa formaţiei FK Jablonec, pe teren propriu, în etapa a 26-a a campionatului de fotbal al Cehiei.