Maroc, eliminată în optimi la Cupa Africii

0
163

Semifinalista Mondialului din 2022, Maroc, a fost eliminată încă din faza optimilor la Cupa Africii pe Naţiuni, fiind învinsă de Africa de Sud, scor 2-0. “Bafana Bafana” a deschis scorul în minutul 57, prin Makgopa, iar momentul decisiv s-a petrecut în minutul 85, când jucătorul lui PSG, Aschraf Hakimi, a ratat un penalty dictat de VAR pentru henţ în careu, şutând în transversală. În cele 10 minute de prelungiri au reuşit să marcheze tot sud-africanii, Mokoena transformând o lovitură liberă de la 20 de metri, cel care a provocat-o, Amrabat, fiind eliminat la acea fază. Astfel, “Leii din Atlas” completează o listă lungă a favoriţilor care au părăsit competiţia prematur: Algeria, Egipt, Senegal, Tunisia, Ghana.  Mali e şi ea în sferturi, după ce a învins cu 2-1, selecţionata Burkina Faso, goluri: Tapsoba (3 – autogol) şi Sinayoko (46), respectiv Bertand Traore (57-penalti).

Programul sferturilor Cupei Africii: Nigeria – Angola (vineri, ora 19), DR Congo – Guineea (vineri ora 22), Mali – Coasta de Fildeş (sâmbătă, ora 19), Capul Verde – Africa de Sud (sâmbătă, ora 22).