Cupa Asiei: Coreea de Sud, calificare dramatică

0
147

Coreea de Sud s-a calificat dramatic în sferturile Cupei Asiei pe Naţiuni din Qatar, după ce a învins naţionala Arabiei Saudite cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, scorul fiind egal, 1-1, după 120 de minute. Saudiţii au condus prin golul lui Radif (46), iar Coreea de Sud a egalat in extremis, prin Gue-sung Cho (90+9). La loviturile de departajare, portarul Hyeon-woo Jo a avut intervenţii extraordinare la execuţiile lui Al-Najei şi Ghareeb, în timp ce vedetele lui Klinsmann, Son de la Tottenham şi Hwang de la Wolves au transformat primul, respectiv, al patrulea. Selecţionerul “Şoimilor Verzi”, Roberto Mancini, a plecat la vestiare după ce elevii săi au ratat al doilea penalty, imediat coreenii punctând decisiv. În sferturile de finală, Coreea de Sud va înfrunta Australia, într-o reeditare a finalei din 2015, adjudecată de “Socceroos”. Într-un alt meci din optimi, Uzbekistan a eliminat Thailanda, scor 2-1.

Astăzi sunt programate ultimele două jocuri din optimi: Bahrain – Japonia (ora 13.30) şi Iran – Siria (ora 18).