Danemarca îşi păstrează titlul mondial la handbal masculin

0
490

Naţionala Danemarcei şi-a apărat titlul mondial la handbal masculin, câştigând şi ediţia de anul acesta a competiţiei, desfăşurată în Egipt. În finala de la Cairo, poarta danezilor a fost pur şi simplu ferecată de goal-keeper-ul Niklas Landin (41 % în finală), câştigător de Champions League cu Kiel, tot anul acesta, iar campioana mondială s-a impus în faţa Suediei, scor 26-24, la pauză 13-13.

Danemarca are 19 victorii conescutive la Mondiale, dar au fost aproape de eliminare în sferturi, când au depăşit Egiptul într-un meci dramatic, după două serii de prelungiri şi aruncări de departajare.

În finala mică s-a impus Spania, scor 35-29 (16-13), cucerind astfel medalia de bronz în faţa Franţei.

Echipa ideală a Campionatului Mondial: Portar: Andreas Palicka (Suedia), Extremă dreaptă: Ferran Sole Sala (Spania), Inter dreapta: Mathias Gidsel (Danemarca), Centru: Jim Gottfridsson (Suedia), Inter stânga: Mikkel Hansen (Danemarca), Extremă stânga: Hampus Wanne (Suedia), Pivot: Ludovic Fabregas (Franța).