Flamengo a cucerit Copa Libertadores

0
352

Echipa braziliană Flamengo a câştigat Copa Libertadores, după ce a trecut în finală, la Guayaquil (Ecuador), de o altă formaţie din Ţara Cafelei, Atletico Paranaense, scor 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Gabriel Barbosa “Gabigol”, în prelungirile primei reprize. Flamengo a câştigat a treia Copa Libertadores după victoriile din 1981 şi 2019.

Echipa antrenată de Dorival a jucat în formula: Santos – Rodinei, David Luiz, Leo Pereira, Filipe Luis (Ayrton Lucas, 20) – Thiago Maia (Arturo Vidal, 71) – Everton Ribeiro, Joao Gomes – Giorgian de Arrascaeta (Victor Hugo Gomes Silva, 84) – Gabriel Barbosa (Everton, 83), Pedro.

Athletico Paranaense, antrenată de Luiz Felipe Scolari, a evoluat astfel: Bento – Khellven, Pedro Henrique, Thiago Heleno, Abner Vinicius – Fernandinho, Alex Santana (Matheus Felipe, 46) – Vitor Bueno (Agustin Canobbio, 57), Hugo Moura (David Terans, 75), Vitinho (Romulo, 57) – Vitor Ferreira (Pablo Felipe, 65).