Euro 2019 Volei (M): Serbia – campioană europeană

0
476

Serbia s-a impus fără dificultate în faţa Sloveniei (3-1) în finala Euro 2019 de volei masculin. Pe seturi: 19-25, 25-16, 25-18, 25-19. Finala a fost găzduită de Accor Hotels Arena din Paris (12.654 spectatori). Uros Kovacevic (26 ani) a fost declarat MVP-ul Euro. El a făcut parte şi din echipa Serbiei, campioana Europei în 2011. Interesant este faptul că selecţionerul Slobodan Kovac a fost numit cu doar câteva săptămâni înaintea turneului final. Alexander Atanasievic (22 pct.), Uros Kovacevic, (20 pct) Sreco Lisinac şi Marco Podraskanin, doi monştri, la fileu, dar şi ceilalţi, Petric, Petcovic, Teodorovic au impresionat de-a dreptul. Cum la începutul lunii august voleibalistele sârbe şi-au conservat titlul continental învingând Turcia la Ankarra (3-2) se poate spune că Serbia este regina voleiului pe continent. Ca şi în polo şi tenis. La campionatul mondial de basket, din China, Serbia s-a clasat pe locul 5, deşi era una dintre favorite la câştigarea titlului.