Liga Campionilor: Steaua Roșie – surpriză mare la Salzburg

0
352

Austriecii de la Salzburg, după remiza din partida tur (0-0) cu Steaua Roșie Belgrad, aveau, în minutul 48 al partidei de aseară, calificarea în buzunar, conducând cu 2-0, prin golurile realizate de israelianul Munas Dabbur (min. 45 și min. 48). Avansul „periculos” de două goluri s-a dovedit… fragil și într-un interval de 3 minute l-au pierdut prin dubla lui El Fardou Ben Nabouhane (min. 65 și min. 66). Jucătorul născut în Mayotte, trecut pe la Havre, a calificat Steaua Roșie Belgrad, pentru prima dată, în faza grupelor, după 1991, când a câștigat competiția. Red Bull Salzburg a eșuat pentru a 13-a oară după ultima participare în sezonul 1994-1995. Steaua Roșie Belgrad s-a despărțit, imediat după meci, de jucătorul său Nemanja Radonjic, cumpărat de Ol. Marseille pentru 12 mil. euro.