La Liga: Real Madrid zdrobeşte pe Betis Sevilla

0
305

Cu un James Rodriguez în excelentă dispoziţie de joc –pasator inspirat şi dublu marcator – Real Madrid s-a impus categoric (5-0) în faţa celor de la Betis Sevilla, pe un stadion arhiplin (70.876 spectatori). Golurile madrilenilor au fost realizate de Bale (min. 2 şi min. 89). James Rodriguez (min. 39 şi 50) şi Karim Benzema (min. 57). În minutul 61, Navas a apărat un penalty executat de Ruben Castro. Posesia balonului s-a ridicat la 70% pentru madrileni într-o partidă cu sens unic. Într-un alt meci, urmărită cu interes, Barca (fără Pique – suspendat, Alves şi Adriano -accidentaţi) cu Neymar titular, alături de Messi şi Surez, a câştigat greu (1-0) în faţa celor de la Malaga, unicul gol al partidei fiind marcat de fundaşul Vermaelen (min. 73). În minutele de prelungire, Charles, de la oaspeţi, a rata o imensă ocazie de egalare. Deşi Barcelona a vut două penaltyuri neacordate în prima repriză. Publicul de pe Camp Nou a îngheţat însă în mnutul 19 la un lob expediat de la 50m de Perez Lopez, la care Claudio Bravo, ieşit din poartă, a avut şansă. A fost a 16-a partidă consecutivă în La Liga pentru FC Barcelona. Alte rezultate: Villarreal-Espanyol 3-1; Real Sociedad-Gijon 0-0; Celta Vigo-Rayo Vallecano 3-0.