Franţa bate Argentina, în cel mai frumos meci de la Mondial

0
442

Franţa este prima echipă calificată în sferturile Mondialului din Rusia, după meciul superb câştigat cu 4-3 contra Argentinei, la Kazan. Griezmann a şutat în bară din lovitură liberă în debut, anunţând spectacolul care avea să urmeze, meciul respectând afişul de “finală prematură”. Tot din fază fixă s-a deschis scorul. Mbappe a fost irezistibil pe contraatac, Rojo doborându-l în careu, iar Griezmann a marcat simplu din penalty. Franţa s-a închis bine, dar Di Maria a inventat un gol fabulos, cu un şut de la 25 de metri, în plasa laterală. Argentina a avut avantaj imediat după pauză, fiindcă Mercado a deviat norocos şutul lui Messi. “Cocoşii” au egalat printr-un alt gol senzaţional, semnat cu exteriorul de fundaşul dreapta Pavard, iar calificarea a fost decisă de dubla MVP-ului Mbappe. Aguero a marcat cu capul din pasa lui Messi, în prelungiri, dar n-a mai fost timp pentru egalare.

Argentina a încercat din răsputeri să nu se califice la Mondial, apoi să nu ajungă în optimi, şi, în sfârşit, au reuşit să se oprească înainte de sferturi. Clovnul Sampaoli i-a lăsat pe bancă pe Aguero, Dybala şi Higuain şi a jucat cu Messi pe post de “9 fals”, unde a avut şi mai puţine spaţii. Argentina a jucat fotbal după ureche, fiecare ce ştie, cu o apărare ridicolă, dar n-a mai avut în faţă Nigeria sau Islanda, adversari de duzină. Când a întâlnit echipe serioase, organizate, precum Croaţia sau Franţa, sud-americanii au încasat nu mai puţin de 7 goluri.

Franţa va întâlni în sferturi învingătoarea meciului Portugalia – Uruguay.

Franţa – Argentina 4-3 (Griezmann 13, Pavard 58, Mbappe 64, 68 / Di Maria 41, Mercado 48, Aguero 90+2)

Franţa: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez – Pogba, Kante, Matuidi (72 Tolisso) – Mbappe (89 Thauvin), Griezmann (83 Fekir), Giroud. Antrenor: Didier Deschamps.
Argentina: Armani – Mercado, Otamendi, Rojo (Fazio 46), Tagliafico – Enzo Perez (Aguero 66), Mascherano, Banega – Pavon (75 Meza), Messi, Di Maria. Antrenor: Jorge Sampaoli.