Handbal (M): Dramatism teribil în finala Ligii Campionilor! Polonezii de la Kielce au luat în premieră trofeul

0
324

Formaţia poloneză KS Vive Tauron Kielce a câştigat pentru întia oară Liga Campionilor, după ce a învins-o, dramatic, în ultimul act al Final-Four-ului de la Koln, pe MVM Veszprem (Ungaria), scor 39-38 la capătul prelungirilor şi al loviturilor de departajare. La finele timpului regulamentar a fost 29-29, iar după prelungiri 35-35. Merită menţionat faptul că formaţia maghiară a condus şi la 9 goluri în partea secundă, polonezii revenind la egalitate cu trei minute înainte de încheierea timpului regulamentar. Totodată, ungurii pierd trofeul Ligii la aruncările de la 7 metri şi la masculin, după eşecul lui Gyor în faţa lui CSM Bucureşti.

În finala mică, PSG a trecut cu 29-27 de gazdele de la Kiel. Sâmbătă, în semifinale: Kielce – PSG 28-26, Kiel – Veszprem 28-31 (după prelungiri).