Liga Europa: Manchester United, deja în finală, Arsenal… aproape

0
677

Chiar dacă Villareal s-a impus (2-1) în faţa lui Arsenal pe „Estadio de la Ceramica”, prin golurile realizate de Manu Trigueros (min. 5) şi Raul Albiol (min. 29), oamenii lui Unai Emery nu se pot gândi deja la finală. Golul lui Nicolas Pepe (min. 73 – pen.) menţine „tunarii” în viaţă. Cu şanse mari de calificare în finală. „Tunarii” au rămas în inferioritate numerică (min. 57) prin eliminarea lui Dani Cebalos, pentru achiziţionarea a două cartonaşe galbene, cum a rămas şi Villareal prin eliminarea lui Capoue (min. 78). În minutele de prelungire (90+4), Aubameyang s-a aflat singur cu portarul argentinian Rulli, dar a ratat incredibil. În min. 35 al partidei în urma unui fault al fundaşului J. Foyth asupra lui Pepe, arbitrul portughez Artur Suarez Diaz a dictat penalty, pentru Arsenal, anulat însă de VAR pentru un henţ prealabil. Specialist în Liga Europa pe care a câştigat-o de trei ori, Unai Emery –antrenorul „submarinului galben”, pentru salvarea sezonului, visează la calificare într-o nouă finală, în faţa fostei sale echipe, dar Mikel Arteta se află în bună poziţie, repetăm, înaintea partidei retur de la Londra. În cealaltă partidă de pe „Old Trafford”, Manchester United a zdrobit-o literalmente (6-2) pe AS Roma prin golurile lui Bruno Fernandez (min. 9, min. 71 – pen.), Edison Cavani (min. 48, 64), Paul Pogba (min. 75) şi M. Greenwood (min. 86), respectiv L. Pellegrini (min. 15 – pen.) şi Edin Dzeko (min. 33). Manchester United este teoretic deja finalistă, după ce în repriza secundă AS Roma aproape a abdicat. O savoare particulară a partidei: Henrikh Myktarian şi Chris Smalling, titular la AS Roma, au fost jucătorii lui Manchester United.