Cupa Mondială (baraje): Camerunul în ultimele secunde

0
398

Algeria câştigase (1-0) partida tur, în deplasare cu Camerunul şi avea teoretic calificarea în buzunar, mai ales că era susţinută la Blinda de nu mai puţin de 19.000 de spectatori. Conta pe cuplul de atacanţi Islam Slimani şi R. Mahrez. Prezente în Brazilia 2014 dar absente în Rusia 2018, ambele echipe aspirau la calificare. La al doilea său meci, ca selecţioner al naţionalei cameruneze, Rigobert Song, o legendă a fotbalului african, a dat… lovitura. Camerunezii au deschis scorul prin jucătorul lui Bayern Munchen, Eric Choupo-Moting (min. 22), dar în prelungirile partidei, algerienii au egalat prin Ahmed Touba (min. 118), jucător la Waalwijk (Eredivisie), complet uitat de marcaj şi calificarea părea asigurată. Lovitura de teatru a venit în ultimele secunde ale minutelor de prelungire prin Toko Ekambi (120+5), care şi-a trimis echipa în Qatar. Aşadar, Algeria – Camerun 1-2. Selecţionerul Algeriei, Jamal Belmadi nu şi-a putut stăpâni lacrimile la capătul dramaticului deznodământ. Alte rezultate: Maroc – RD Congo 4-1 (în tur 1-1), Tunisia – Mali 1-1 (în tur 0-0). La scor egal a contat criteriul de departajare al golurilor marcate în deplasare.