Senegal, eliminată în optimi la Cupa Africii

0
164

Campioana en-titre a Cupei Africii pe Naţiuni, Senegal, a fost eliminată în optimi la actuala ediţie, fiind învinsă, la loviturile de departajare, de gazda competiţiei, Coasta de Fildeş, formaţie care a ajuns în optimi cu noroc, de pe locul 3 în grupă. Ivorienii s-au impus cu 5-4, la loviturile de departajare, după 120 de minute scorul fiind egal, 1-1. Pentru senegalezi a deschis scorul Diallo (4), iar pentru ivorieni a punctat fostul jucător al Barcelonei, Franck Kessie (86). “Elefanţii”, câştigători ai titulului în 1992 şi 2015, vor întâlni Burkina Faso sau Mali în sferturi, cele jucând azi, de la ora 19.

Capul Verde s-a calificat în sferturi, după ce a învins selecţionata Mauritaniei, scor 1-0, gol marcat de căpitanul Ryan Mendes, în minutul 88, din penalty. În sferturi, “Rechinii Albaştri” vor întâlni învingătoarea meciului dintre Maroc şi Africa de Sud, programat azi, de la ora 22.