Cupa Asiei: Calificare incredibilă pentru Iordania

0
117

Australia, Qatar, Iordania şi Tadjikistan sunt echipele calificate până acum în sferturile de finală ale Cupei Asiei, competiţie găzduită de Qatar. Iordania a ajuns în această fază, după ce a învins Irakul cu 3-2, deşi era condusă în minutul 90+5. După ce Iordania a deschis scorul prin Yazan Al Naimat din minutul 45+1, irakienii punctaseră prin Suad Natiq (68) şi Aymen Hussein (76). Acesta din urmă, golgheterul competiţiei, cu 6 goluri în 4 meciuri, a fost eliminat după ce a primit al doilea galben la celebrarea reuşitei. Arbitrul a considerat că irakianul îşi ironizează adversarii prin imitarea bucuriei acestora la gol, prefăcându-se că mănâncă iarbă. Iordania a dat lovitura în minutele de prelungire, prin Yazan Al-Arab (90+5) şi Nizar Mahmoud Al-Rashdan (90+7). Iordanienii vor întâlni în sferturi Tadjikistanul, care a eliminat Emiratele Arabe Unite cu 5-3, la loviturile de departajare, într-un meci în care scorul a fost egal, 1-1, atât după cele 90 de minute, cât şi după prelungiri.

Campioana en-titre, Qatar, a eliminat Palestina, scor 2-1, goluri: Al Haydos 45+6, Afif 49 / Dabbagh 37. În faza următoare, Qatar va da peste învingătoarea dintre Uzbekistan și Thailanda. Azi se joacă alte două optimi: Uzbekistan – Thailanda (ora 13.30) şi derby-ul fazei, Arabia Saudită – Coreea de Sud (ora 18).