Cupa Africii: Egipt şi Senegal, în semifinale

0
420

Camerun – Egipt (3 februarie) şi Senegal – Burkina Faso (2 februarie) sunt semifinalele Cupei Africii. În ultimele două sferturi de finală s-au impus Egipt şi Senegal.

“Faraonii” s-au calificat în penultimul act după ce au învins reprezentativa Marocului, scor 2-1, după prelungiri, la Yaounde. ”Leii din Atlas” au deschis scorul prin Sofiane Boufal, din penalty (7), dar după pauză, Egipt a egalat prin Mohamed Salah (53), iar starul lui Liverpool a oferit un assist în prelungiri pentru Trezeguet (101).

Senegal s-a calificat în semifinale trecând în sferturi de Guineea Ecuatorială, scor 3-1. Pentru  “Leii din Teranga” au marcat: Diedhiou ’28, Kouyate ‘68 şi Sarr ’79, iar pentru Guineea Ecuatorială a înscris Buyla, în minutul 57.