Halep, eliminată în semifinale la Australian Open

0
520

Simona Halep (28 de ani, 3 WTA) a pierdut cu Garbine Muguruza (26 de ani, 32 WTA), scor 6-7 (8), 5-7, în semifinale la Australian Open 2020. În finală, Muguruza se va duela cu americanca Sofia Kenin.

Halep a jucat mult mai slab decât în meciurile anterioare din acest turneu și s-a ferit să preia inițiativa, în timp ce spaniola și-a asumat jocul și a câștigat meritat. Halep a avut minge de set în tie-break-ul primului set și serviciul, dar a pierdut din cauzele menționate și a condus cu 5-3 în setul al doilea, dar nu a fost capabilă să-l termine cu bine, Muguruza câștigând nu mai puțin de 4 ghemuri la rând. Într-un fel, partida a semănat cu finala de la Rolanda Garros pierdută de Simona la Jelena Ostapenko.