Cupa Italiei: Juve şi Roma, umilite

0
406

Juventus a fost eliminată din sfeturile Cupei Italiei, fiind surclasată în deplasare de Atalanta cu 3-0. Olandezul Castagne a deschis scorul, iar columbianul Duvan Zapata a reuşit o dublă. Max Allegri, care a trimis pe teren cea mai bună formulă, incluzându-l pe Ronaldo, n-a suportat ruşinea, fiind eliminat în prima repriză, pentru proteste. Bătrâna Doamnă câştigase ultimele 4 ediţii ale Cupei Italiei.

Un alt şoc a fost în Toscana. AS Roma a fost umilită cu 7-1 de Fiorentina, pe “Artemio Franchi”. Golurile partidei au fost reuşite de Federico Chiesa, care a marcat de trei ori, în minutele 7, 18 şi 74, şi Luis Muriel (33), Marco Benassi (66) şi Giovanni Simeone, care a reuşit o dublă, în minutele 79 şi 89. Pentru AS Roma a marcat Aleksandar Kolarov, în minutul 28.

Atalanta şi Fiorentina se vor întâlni într-o semifinală, în cealaltă fiind calificată Milan, care va întâlni Lazio sau Inter, formaţiile care se vor duela joi seara.