Pase scurte – pase lungi: Reghecampf – Gigi Becali… 2-3!

0
1586

FCSB vine în Bănie, de fiecare dată, ca la un „meci-şcoală” cu spectatori. Indiferent de anotimp şi de ziua din săptămână deznodământul e acelaşi. Adică suporterii Craiovei rămân cu buzele umflate. De data aceasta FCSB l-a avut pe banca tehnică pe Toni Petre, fără licenţă Pro, de puţină vreme „reîmputernicit” de Gigi Becali ca purtător de cuvânt. Mai clar, pe „marele” Reghecampf l-a învins tactic, dacă putem vorbi de aşa ceva… Gigi Becali. Greu de înţeles cum a pregătit Reghecampf această partidă, considerată de suporterii Craiovei mereu una „de referinţă”. Dacă şi-a propus un meci deschis „care pe care” a greşit. Şi nu mai explicăm de ce. Intrările lui Cordea, Ianis Stoica şi Budescu au adus pentru FCSB un plus de vigoare şi determinare, dar şi Craiova a egalat după pauză graţie intrărilor lui Vână, Câmpanu şi Houri. CS Universitatea a pierdut al treilea meci consecutiv şi e în afara podiumului. Colecţionează deja 7 înfrângeri pe linia de clasament. Dacă admitem că partida a fost una dinamică, cum am văzut că o califică toţi analiştii neamului, nu înseamnă că a fost şi una bine gândită. Impresia artistică nu contează. Când s-a văzut condusă (1-2) coşmarul precedentelor partide se reconfigura. Tactic, Reghecampf nu i-a oferit nici o surpriză lui… Gigi Becali, considerându-se mult mai inspirat. Şi n-a fost. Chiar norocos golul lui Andrei Cordea din minutul de prelungire a validat o realitate enunţată şi de Dumitru Dragomir: „Toate schimbările au fost ale lui (n.r. Becali). Păi ce, mişcă cineva în faţa lui Becali. Trageţi voi concluzia”. Gigi Becali le-ar putea bate obrazul celor de la Craiova: „Bă, voi nu v-aţi mai săturat să vă tot bat, sau a început să vă placă?”. Prin partida de aseară de pe „Ion Oblemenco”, Reghecampf a demonstrat că rămâne un antrenor poate „bun”, chiar „foarte bun”, dar nu pentru o echipă care are pretenţii să bată pe FCSB. Când colecţionezi însă trei înfrângeri consecutive, dacă îţi pasă, începi să îţi faci griji în privinţa răbdării celui care te plăteşte. Şi asta o ştie cu siguranţă.