LIGA CAMPIONILOR – PLAY-OFF – MANŞA SECUNDĂ / Steaua, din nou cu granzii la masă

0
258

După 1-1 la Bucureşti, Steaua a remizat iarăşi, scor 2-2, marţi seară, cu Legia Varşovia şi s-a calificat în grupele Ligii Campionilor graţie golurilor înscrise în deplasare. Este pentru a şaptea oară când gruparea roş-albastră îşi procură un loc la “masa bogaţilor”, unde nu mai fusese prezentă din sezonul 2008-2009.

Steaua a rezolvat rapid calificarea. Nici nu se aşezaseră bine pe scaune minunaţii suporteri ai Legiei, şi tabela arăta deja un incredibil 0-2. Nicuşor Stanciu a deschis scorul în minutul 7, după ce a fost servit perfect de Tănase. Internaţionalul român de tineret a depăşit din corp un fundaş polonez, învingându-l pe fostul goalkeeper al Vasluiului, Kuciak, cu un şut la colţul lung.

Apoi, doar două minute mai târziu, Filip l-a deschis în careu pe Piovaccari (foto), italianul a întors mingea şi l-a făcut sanie pe adversarul direct, după care a strecurat abil balonul pe sub Kuciak. “Dubla” lovitură n-a contat pentru fanii campioanei Poloniei. Nu s-au oprit nici măcar o secundă din cântat şi încurajări. Şi asta a contat în jocul Legiei. În minutul 20, Kucharczyk a trimis în poarta lui Tătăruşanu, dar golul a fost anulat corect pentru ofsaid. 7 minute mai târziu însă, goalkeeper-ul stelist nu a mai avut ce face la mingea trimisă cu capul de Radovici de lângă visătorul Latovlevici. 1-2 şi gazdele sperau într-o revenire miraculoasă. Dar au trăit periculos finalul de repriză, deoarece Steaua a avut două-trei contraatacuri bune, care ar fi putut să demoleze din nou fragila apărare din faţa lui Kuciak.

Şi după pauză, steliştii s-au apărat excelent, chiar dacă Georgievski a continuat să aibă probleme cu neobositul Kosecki. Fundaşii lui Reghe s-au arătat stăpâni pe situaţie, demonstrând că există viaţă şi după Chiricheş (n.r. accidentat şi care după acest meci va evolua pentru Tottenham). Minutele s-au scurs în favoarea Stelei, care, profitând şi de extenuarea adversarului, a încheiat meciul în atac. Rzezniczak a înscris cu 30 de secunde înainte de final, dar emoţiile au fost risipite la scurt timp de “centralul” portughez Pedro Proença.

Laurenţiu Reghecampf a trimis în teren următoarea formulă de echipă: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici – Bourceanu, Filip – Popa, Stanciu (Ad. Cristea 59), Tănase (Tatu 72) – Piovaccari (Iancu 89).

Roş-albaştrii îşi află azi adversarii din grupe

În această seară, de la ora 19:00, în direct la TVR 1, Digi 1, Sport.ro şi Eurosport, Steaua va afla cu cine se va duela în grupele prestigioasei competiţii. Plasaţi în ultima urnă valorică, oamenii lui Reghecampf ar putea da piept, într-o grupă infernală, cu Bayern Munchen, Paris SG şi Manchester City. Varianta cea mai uşoară ar fi cu Benfica, ŢSKA Moscova şi FC Basel.

“Avem o echipă foarte bună, suntem un grup unit şi am fost recompensaţi. Anul acesta am reuşit să ne îndeplinim două obiective, titlul şi această calificare. Vreau să dedic această victorie şi această calificare patronului nostru, familiei mele, soţiei mele şi tuturor fanilor. În momentul de faţă am reuşit să trecem în următoarea etapă, acesta este un pas foarte important. Ştiam că avem valoare să trecem de Legia. La Bucureşti nu am avut rezultatul pe care ni-l doream, însă în seara aceasta am reuşit să marcăm două goluri şi să ne creă ocazii clare. Am spus dinainte că ambele meciuri vor fi dificile, că vom juca calificarea la Varşovia. Toate meciurile sunt grele la acest nivel, băieţii şi-au dat seama, au crescut enorm”.

Laurenţiu Reghecampf – antrenor Steaua.

“Este o seară tristă! Cu mai multă atenţie puteam obţine alt rezultat. Primul gol primit a venit după o situaţie de unu la unu, în care jucătorul Stelei a depăşit fundaşul nostru, iar al doilea a venit după o greşeală a noastră la mijlocul terenului. Abia după aceea am jucat foarte dur. Adversarii noştri au fost mai relaxaţi şi noi am început cursa de urmărire. Steaua ştia însă că are un avantaj enorm în faţa noastră. Realist, dacă este să privim per ansamblu, după dubla manşă s-a calificat echipa mai bună. Ei au mult mai mult potenţial faţă de noi, se vede cu ochiul liber calitatea pe care o au”.

Jan Urban – tehnician Legia.

Marţi                                                                        în tur

Legia Varşovia (Pol) – STEAUA                    2-2       1-1

(Radovici 27, Rzezniczak 90+4 / Stanciu 7, Piovaccari 9)

Austria Viena (Aus) – Dinamo Zagreb (Cro)  2-3       2-0

(Mader 5, Kienast 82 / Brozovici 33, Fernandes 43, Beciraj 70)

FC Basel (Elv) – Ludogoreţ Razgrad (Bul)     2-0       4-2

(F. Frei 11, Degen 79)

PAOK Salonic – Schalke 04 (Ger)                 2-3       1-1

(Athanasiadis 53, Katsouranis 79 / Szalai 43, 90, Draxler 67)

AC Milan (Ita) – PSV Eindhoven (Ola)                                  1-1

Câştigătoarele acestor „duble” merg în grupele competiţiei, în timp ce pierzătoarele vor continua în grupele Ligii Europa. Privind ultimul aspect, cu o execpţie. UEFA a exclus ieri pe Fenerbahce din actuala ediţie a cupelor europene (pentru trucarea unor partide din ompetiţia internă), urmând ca locul să-i fie atribuit unei alte echipe. Detalii, în numărul de mâine al cotidianului nostru.

În grupele Ligii Campionilor sunt direct calificate echipele: Bayern Munchen (Ger), FC Barcelona (Spa), Chelsea FC (Ang), Real Madrid (Spa), Manchester United (Ang), FC Porto (Por), SL Benfica (Por), Atletico Madrid (Spa), Şahtior Doneţk (Ucr), Olympique Marseille (Fra), ŢSKA Moscova (Rus), Paris Saint-Germain (Fra), Juventus Torino (Ita), Manchester City (Ang), Ajax Amsterdam (Ola), Borussia Dortmund (Ger), Olympiacos FC (Ger), Galatasaray (Tur), Bayer Leverkusen (Ger), FC Copenhaga (Dan), SSC Napoli (Ita), RSC Anderlecht (Bel).