Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Eastbourne

0
313

LONDON, ENGLAND - JULY 04:  Simona Halep of Romania plays a forehand during the Ladies Singles fourth round match against Madison Keys of the UNited States on day seven of the Wimbledon Lawn Tennis Championships at the All England Lawn Tennis and Croquet Club on July 4, 2016 in London, England.  (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul 2 în clasamentul WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Eastbourne (Marea Britanie), dotat cu premii în valoare totală de 753.900 de dolari. Halep a învins-o, scor 6-7, 7-6, 7-5, pe bulgăroaica Tsvetana Pironkova, locul 148 în ierarhia mondială. Primul set s-a decis la tiebreak, chiar dacă Halep a condus 3-1 şi 5-3, după un break în game-ul trei. Românca a fost egalată, iar setul s-a decis la tiebreak, unde Pironkova s-a impus, scor 8-6, profitând de cele trei greşeli pe serviciu ale Simonei. Actul secund s-a decis şi el tot în tiebreak, chiar dacă a început cu o serie de trei break-uri, două de partea Pironkovei, unul de partea Simonei (2-1). Halep a reuşit să preia conducerea din nou, când s-a distanţat la 5-3, după un break. S-a ajuns din nou la egalitate, iar, în tiebreak, Simona a profitat de cele trei greşeli pe serviciu ale bulgăroiacei şi s-a impus, scor 7-4. În decisiv, cele două au mers cap la cap cu serviciul până în game-ul şase, când Halep şi-a pierdut serviciul şi i-a permis bulgăroaicei să se distanţeze la 4-2. Simona şi-a luat break-ul înapoi în game-ul următor şi a egalat, preluând conducerea în game-ul 11 (6-5), după un break. În final, românca a servit bine în ultimul game şi şi-a trecut în decisivul, scor 7-5. În turul următor, Simona Halep o va întâlni pe daneza Carolina Wozniacki, favorită numărul şase a competiţiei. Pentru accederea în sferturi, Halep va încasa un cec în valoare totală de 18,940 de dolari şi 100 de puncte în ierarhia mondială.