Dramă pentru SV Hamburg, în Zweite Bundesliga

0
516

Heidenheim, echipa învinsă acum un an cu 1-0 de Universitatea Craiova, într-un amical în Austria, a promovat în Bundesliga, după un final de sezon dramatic în liga a doua germană. Darmstadt era prima echipă care-şi asigurase un loc alături de granzi, iar Heidenheim şi SV Hamburg luptau pentru a doua poziţie în clasament, Heidenheim având un punct avans înaintea ultimei runde. SV Hamburg, câştigătoare de Cupa Campionilor şi Cupa Cupelor în anii 70-80, s-a impus cu 1-0 pe terenul retrogradatei Sandhausen, iar fanii oaspeţilor au invadat terenul la final, sărbătorind promovarea, în condiţiile în care rivala Heidenheim era fusese condusă cu 2-0 la Regensburg, iar în minutul 90+2 scorul era 2-1 pentru gazde. Numai că Heidenheim a marcat de două ori, în minutul 90+3, dintr-un penalty acordat uşor de arbitru, şi în minutul 90+10. Totuși, Hamburg mai are o șansă de a promova în Bundesliga, urmând să se dueleze cu Stuttgart, în dublă manșă, la barajul de promovare/retrogradare.