PSG – Man City 1-2, în semifinalele Champions League

0
1473

Manchester City a câştigat prima manşă a semifinalei Champions League contra lui PSG, scor 2-1, chiar pe Parc de Princes. Francezii au dominat prima parte şi au intrat la pauză cu avantajul luat prin golul căpitanului Marquinhos (15). Trupa lui Guardiola a avut posesia după pauză, fără a-şi crea ocazii, dar a marcat pe fondul unor gafe ale parizienilor. Portarul Navas a fost păcălit de centrarea lui De Bruyne (64), care a egalat norocos, iar la lovitura liberă executată de Mahrez (71), zidul gazdelor s-a “crăpat” chiar pe direcţia şutului. Gueye de la PSG a fost eliminat (77), după o intrară extrem de dură la Gundogan. Partida retur va avea loc marţi, 4 mai.

PSG: Navas – Florenzi, Marquinhos, Kimpembe, Bakker – Gueye, Paredes (Ander Herrera ’83) – Di Maria (Danilo ’80), Verratti, Neymar – Mbappe. Antrenor Mauricio Pochettino,

City: Ederson – Walker, Stones, Ruben Dias, Cancelo (Zincenko ’61) – Gundogan, Rodri, De Bruyne – Mahrez, Bernardo Silva, Foden. Antrenor Pep Guardiola.