Messi a depăşit 100 de goluri pentru naţionala Argentinei

0
371

Argentina continuă să celebreze câştigarea celei de-a treia Cupe Mondiale din istoria sa şi le-a prilejuit campionilor mondiali două meciuri amicale accesibile, pe teren propriu, cu Panama şi Curacao. Pe primul, Messi şi compania l-au câştigat cu 2-0, iar în al doilea au făcut spectacol, scor 7-0. Leo Messi a reuşit o triplă în prima repriză, în minutele 19, 32 şi 36, ajungând la 102 goluri în tricoul naţionalei. Celelalte goluri au fost marcate de Nicolas Gonzalez (22), Enzo Fernandez (34), Di Maria (penalty) şi Montiel (86). Messi este al treilea fotbalist cu peste 100 de goluri la naţională, după Cristiano Ronaldo şi Ali Daei.

Argentina a evoluat în formula: Martínez (Armani, 79) – Montiel, Pezzella, Otamendi (Foyth, 48), Marcos Acuna – Lo Celso (Di María, 66), Enzo Fernandez (Palacios, 48), Mac Allister (De Paul, 48) – Messi, Lautaro Martínez (Dybala, 66), Nicolas Gonzalez. Rangelo Janga, de la CFR Cluj, a evoluat timp de 57 de minute pentru Curacao.