Fotbal U21: România învinge Țara Galilor, în preliminariile CE 2017

0
616

Reprezentativa de tineret  a României a câştigat în această seară, la Mediaş, un meci important pentru şansele de calificare la Campionatul European de la anul, scor 2-1 în faţa Țării Galilor.

Fundaşul Viitorului, Robert Hodorogea, a deschis scorul în minutul 37, rezultat ce avea să reziste până la pauză graţie goalkeeperului Cojocaru, care în minutul 43 a parat o lovitură de pedeapsă.

România avea să-şi majoreze avantajul în minutul 58, prin Alexandru Ioniţă II, în timp ce pentru britanici a marcat Charles, în prelungiri (90+2), după o eroare a aceluiaşi Cojocaru.

Din lot a făcut parte şi craioveanul Andrei Ivan, utilizat începând cu minutul 77, când l-a înlocuit pe dinamovistul Rotariu.

Selecţionerul Cristi Dulca a folosit echipa: Cojocaru – Hodorogea, Miron, Țîru-cpt., Olteanu – Popescu, Marin – Rotariu (77 Ivan), Ioniţă (71 Tănase) (85 Păun), Bumba – Puşcaş.

S-a mai jucat în această grupă, a 5-a: Luxemburg – Bulgaria 0-0 şi Armenia – Danemarca 1-3.