Premier League: Liverpool câştigă, în sfârşit, în deplasare

0
359

După o perioadă neagră (5 remize, 2 înfrângeri) care a urmat victoriei obţinute pe terenul lui Crystal Palace la 19 decembrie, Liverpool s-a impus aseară (3-1) în partida cu Tottenham pe terenul acesteia. Golurile partidei au fost realizate de Roberto Firmino (min. 45+4), Alexander Arnold (min. 47), Sadio Mane (min. 65) respectiv Pierre Emile Hojbjerg (min. 49). Învinsă (0-1) de Burnley, de altfel singura echipă care în campionatul trecut a plecat neînvinsă de pe Anfield, prima înfrângere după aproape 4 ani, Liverpool cedase şi în Cupa Angliei pe Old Trafford, în faţa lui Manchester United (2-3). Aseară însă oamenii lui Jurgen Klopp au avut un plus de prospeţime şi de inspiraţie în atac. Tottenham a avut o apărare nesigură şi din păcate l-a pierdut pe Harry Kane, accidentat la gleznă, antrenorul Jose Mourinho vorbind de o indisponibilitate pentru mai multe săptămâni. Liverpool, cu destule accidentări (Virgil Van Dijk, Joe Gomez, mai nou Fabinho – absent aseară), l-a pierdut la pauză şi pe Joel Matip reaccindentat, înlocuit în repriza secundă. A invocat o accidentare la gleznă (ligamentele ar fi fost atinse) şi va absenta multă vreme. Grava accidentare a lui Virgil Van Dijk în cursul derby-ului cu Everton la 17 ocrombrie (2-2) a avut un impact covârşitor asupra echipei. Remodelarea axului central al defensivei a generat o criză de încredere, mai ales că 19 partide, Jurgen Klopp a apelat la 10 cupluri diferite de fundaşi centrali. Absenţa internaţionalului portughez Diogo Jota (9 goluriîn 17 meciuri, în toate competiţiile) de la 6 decembrie, este de asemenea resimţită. Victoria de aseară ar putea avea un efect asupra psihicului jucătorilor, înainte partidei de duminică cu West Ham United. În clasament: Liverpool (37 p) a ajuns pe locul 4 devansată fiind de Leicester (39p), Manchester United (40 p) şi Manchester City (41 p) cu un meci mai puţin.