Premier League: Liverpool din nou „ciupită” de arbitraj

0
458

Liverpool are probleme reale în actualul campionat cu arbitrajul ostil, atât cel din teren cât şi cu VAR-ul. Este considerată echipa cea mai defavorizată. Prima repriză a partidei dintre Liverpool şi West Bromich Albion pe Anfield (2000 spectatori) a avut un sens unic. Liverpool a avut 1-0 prin realizarea lui Sadio Mane (min. 12) la o pasă lungă adresată de Joel Matip, o posesie de 82% (448 pase la… 89) şi 10-1 la raportul şuturilor pe poartă. Oaspeţii au egalat în urma unui corner executat de Matheus Pereira (min. 82), balonul fiind reluat cu capul de nigerianul Semi Ajayi, fundaşul central, care în duelul cu Fabinho s-a sprijinit cu ambele mâini pe fundaşul lui Liverpool, sub privirile îngăduitoare ale arbitrului Kevin Frienal. În minutul 87 al partidei, Darnell Furlong l-a placat realmente pe Sadio Mane în suprafaţa de pedeapsă, fără ca arbitrul să dicteze ceva. Şi nici VAR-ul. Aşezată pe două linii de 5 jucători, West Bromich Albion s-a apărat tot timpul. Nu e mai puţin adevărat că oamenii lui Jurgen Klopp au ratat prin Mohamed Salah (min. 66), Sadio Mane (min. 19, 21, 23), Roberto Firmino (min. 90) mari ocazii de gol. În rest s-a reaccidentat Joel Matip, care a acuzat dureri la aductorii piciorului stâng fiind înlocuit cu Rhys Williams (19 ani). Liverpool rămâne pe primul loc (32 p) dar la numai 3 puncte de concitadina sa Everton (29 p). Miercuri în etapa a 16-a Liverpool se deplasează la Newcastle, dar etapa –suntem în Boxing Day- începe de astăzi când sunt programate partidele Crystal Palace – Leicester, Chelsea – Aston Villa şi Everton – Manchester City.