“Satelitul” a făcut instrucţie cu Giarmata

0
295

În penultima etapă a turului Ligii a III-a, seria a patra, Universitatea II Craiova a câştigat partida disputată ieri după-amiază, la Işalniţa, în faţa ultimei clasate, Millenium Giarmata, scor 2-0. Într-o primă repriză dominată de alb-albaştrii mici, Burlacu a ratat de trei ori şansa de a marca şi la pauză s-a constatat un scor alb. Puştii lui Daniel Mogoşanu s-au luptat în partea secundă mai mult cu terenul dificil decât cu adversarul, iar golurile au venit de la Lucian Scarlat, în minutul 71, din faţa porţii, assist Ghincea, şi de la Robert Petre, peste trei minute, care a fructificat o pasă a lui Jurj. Pentru “satelitul” Ştiinţei au jucat: L. Popescu – Ghincea, Ciocoteală, Drăghici, Luică – Hodea (63 Scarlat), Florea (86 Lăzărescu), Armășelu (67 Căle) – Burlacu, Petre (77 Căpățână), Jurj. De partea cealaltă, antrenorul Sorin Badea i-a folosit pe: Luca – Soare, Garba, F. Olăroiu, A. Diarra – Leuca, M. Olăroiu, Butura, Gaiță (77 Costea), Stoica, R. Corlățeanu. În urma acestui succes, Universitatea II urcă pe locul 10, cu 14 puncte, iar în ultima etapă a turului joacă în deplasare cu Metalurgistul Cugir, ocupanta locului secund.

În celelalte meciuri care s-au jucat ieri: Cetate Deva – Metalurgistul Cugir  0-2, Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – ASU Poli Timişoara  3-0, Măgura Cisnădie – Minerul Motru 0-1. Astăzi, de la ora 14 se dispută şi celelalte jocuri ale etapei, printre care şi Performanţa Ighiu – ACSO Filiaşi.