Premier League: Manchester United şi Chelsea – maximum de puncte

0
300

3203Manchester United s-a impus (1-0) graţie golului lui Marcus Rashford (18 ani) în ultimul minut al partidei cu Hull City. A fost a treia victorie consecutivă pentru echipa lui Jose Mourinho, greu obţinută, fiindcă Hull City a făcut un meci aproape perfect. De altfel, Hull City a început campionatul cu două victorii, una în faţa lui Liecester (2-1) şi alta în faţa lui Swansa City (2-0). Câştigase în Cupa Ligii (3-1) cu Leicester. Pe KCOM Stadium (24.560 de spectatori) Manchester United a presat continuu, dar atât Pogba, cât şi Ibrahimovici nu l-au putut învinge pe portarul Jakupovici, într-o zi fastă. În finalul jocului, de fapt în minutele de prelungire, Wayne Rooney a făcut o învăluire pe flancul stâng, a centrat în faţa porţii adverse, unde Marcus Rashford s-a dovedit mai rapid decât apărătorii lui Hull City. La rândul său, Chelsea (3-0 cu Burnley) s-a instalat provizoriu pe primul loc din Premier League. Hazard (min. 10), William (mi. 42) şi V. Moses (min. 89) au marcat pe Stanford Bridge în faţa a 41.607 de spectatori.