Cupa Mondială (F): Australia cu spatele la zid

0
264

Pierzând partida cu Nigeria (2-3), la Brisbane, pe Lang Park (49.156 spectatori) Australia (grupa B) se vede într-o situaţie realmente incomodă ca ţară organizatoare. Este obligată să învingă, în ultima partidă din grupă, Canada (campionă olimpică) ceea ce nu este deloc uşor. Nigeria, lidera grupei, întâlneşte Irlanda, deja eliminată după 2 înfrângeri. În partida cu Nigeria, australiencele au deschis scorul în timpul adiţional al primei reprize prin Van Egmont (min. 45+1) dar în ultimele secunde, înainte da pauză, a venit egalarea prin U. Kanu. După pauză, nigerianca Okoronkwo Oshoala (min. 72), jucătoare la FC Barcelona şi O. Ohale (min. 65) au majorat scorul, deşi A. Kennedy a redus din diferenţă în final. Nigeria 0-0 cu Canada în primul meci, de 11 ori campioană a Africii, îşi justifică statutul de cea mai bună echipă a continentului. Într-o altă partidă Argentina şi Africa de Sud s-au neutralizat (2-2) şi şi-au diminuat şansele de a se califica împreună din grupa G. Africa de Sud a condus 2-0, dar s-a văzut egalată. Clasamentul grupei: Suedia 3p, (un meci), Italia 3p (un meci), Africa de Sud 1p, Argentina 1p (din două meciuri).