Euro Under 21: Anglia – Spania în finală!

0
364

fotbalItalia nu a rezistat, aseară, în faţa Spaniei, într-o semifinală de bună calitate tehnică, deşi Bernadeschi a adus egalarea în minutul 62. Cu jucători de mare valoare, precum portarul Arrizabalaga, Marcus Llorente, Dani Ceballos, Marco Assensio şi, bineînţeles, acest fabulos Saul Niguez, de la Atletico Madrid, realizatorul unei triple (min. 53, 65, 74). Spania aspiră, îndreptăţit, la un nou trofeu. Ultima dată l-a câştigat în 2013. În cealaltă semifinală, Germania s-a impus după executarea de penaltyuri (2-2; 4-3; d.l.p.), portarul Julian Pollerbeck având o intervenţie miraculoasă. Golurile partidei, în cele 120 de minute, au fost marcate de Gray (min. 41), Platte (min. 70), respective Selke (min. 35) şi Tamy Abraham (min. 50). După succesul de la Mondialul sub 20 de ani şi câştigarea turenului de la Toulon, Anglia spera la o calificare în finală.