Bancu, indisponibil două luni

0
1502

Căpitanul Universităţii Craiova, Nicuşor Bancu, va lipsi de pe teren două luni, după ce RMN-ul efectuat după meciul cu Clinceni a relevat că are ligamentele genunchiului afectate. Partea pozitivă este că nu are nevoie de intervenţie chirurgicală. Ironia sorţii, „Bancone” nici nu trebuia să joace în meciul cu Academica Clinceni, care nu mai avea niciun fel de importanţă pentru poziţia în clasament a oltenilor. El s-a accidentat în prima repriză, la o ciocnire cu un adversar, dar a rămas pe teren până la pauză, când a fost înlocuit cu Bogdan Vătăjelu.

După meci, genunchiul lui Bancu arăta destul de rău şi a fost programat pentru RMN, dar totuşi, cel mai pesimist diagnostic, ruptură de ligamente încrucişate, nu a fost confirmat. Nicuşor Bancu va rata startul campionatului următor, meciurile din preliminariile Conference League, precum şi meciurile echipei naţionale, el fiind titular la ultima acţiune şi a oferit două pase de gol în meciul pierdut cu 3-2 de tricolori în Armenia. “Din păcate, din motive medicale, Nicuşor Bancu (Universitatea Craiova) nu mai este apt pentru această acţiune, astfel că în locul său a fost convocat azi, 27 mai, fundaşul Mario Camora (CFR Cluj)” a anunţat frf.ro.

Pe postul de fundaş stânga, Craiova mizează în acest moment numai pe Bogdan Vătăjelu.