Liga Campionilor: Liverpool a făcut un pas spre finală

0
436

Învingătoare (2-0) în faţa lui Villarreal pe Anfield (51.586 spectatori) prin golurile realizate de Pervis Astupinan (min. 53 – autogol) şi Sadio Mane (min. 55), Liverpool a făcut un pas spre finală. A 10-a din istoria clubului. Superioară în toate compartimentele, cu o posesie covârşitoare (73,2% la 26,8%), şi un raport de şuturi la poartă (19-1) care sugerează sensul unic al partidei, Liverpool s-a aflat la conducerea partidei, dar a avut în faţă o adversară tenece, bine organizată în defensivă, capabilă ce contraatacuri otrăvite, cum procedase în partidele retur cu Juventus Torino (3-0) în optimile de finală şi Bayern Munchen în sferturile de finală (1-1). Încurajată în permanenţă de circa 3000 de suporteri, stăpână pe sine, Villarreal (locul 7 în La Liga) a rezistat în prima repriză, printr-o densitate mare în propria treime, când singurele şuturi ale „roşilor” au aparţinut lui Luis Diaz (min. 14, 31), Mane (min. 33), Thiago Alcantara (min. 42), acesta expediind de la 30 de metri balonul la intersecţia bărilor. Au mai marcat Robertson şi Fabinho dar golurile au fost anulate. La o presiune teribilă, prelungită, Villarreal nu putea rezista fără a primi gol. Pau Torres, fundaşul central al echipei Villarreal, a declarat după meci că echipa sa continuă să creadă în întoarcerea rezultatului, în partida retur, când ar putea fi recuperat liderul ofensiv Gerard Moreno. „Submarinul galben” a avut un singur şut la poarta lui Liverpool şi după această înfrângere se află, mai degrabă, în poziţie defaborabilă pentru o eventuală calificare. Jurgen Klopp a avertizat deja jucătorii: în retur trebuie să uităm rezultatul din tur.