Mâine seară pe Allianz Arena: summit-ul sezonului

0
287

Bayern Munchen – Real Madrid, returul semifinalei din C1, de mâine seară, poate fi considerat summit-ul sezonului. Afacerea e simplă: bavarezii trebuie să câștige la două goluri, după înfrângerea de miercurea trecută pe Santiago Bernabeu, pentru a se califica în finală. O victorie cu 1 – 0 împinge partida în prelungiri, după cum un gol al madrilenilor complică la maximum lucrurile. În partida de ieri, de la Munchen, Bayern a domolit pe Werder Bremen (5 – 0) în etapa a 32-a din Bundersliga. Guardiola i-a ținut pe bancă pe Tony Kroos, Philip Lahm și Mario Mandzukici. Arjen Robben (marcatorul unui gol) a intrat pe parcursul partidei. În clasamentul european al mediei de puncte pe meci în campionat Bayern (2, 625) ocupă locul II după Juventus Torino (2, 647). Franck Ribery a marcat primul gol al bavarezilor și al zecelea în acest sezon după șapte partide lipsite de realizare. Bayern este campioana Germaniei pentru al doilea sezon consecutiv. Cu toate acestea, defensiva lui Bayern manifestă nesiguranță, primind două goluri într-o repriză, așa cum se întâmplase și contra lui Hoffenheim la 29 martie. Cu 0,54 goluri primite pe meci (20/37) în primele șapte luni ale sezonului, Bayern a ajuns la 1,2 goluri media pe meci. Guardiola nu poate conta pe Thiago Alcantara accidentat la genunchi. De partea cealaltă madrilenii s-a impus (4 – 0) pe teren propriu, contra lui Osasuna și antrenorul lor, Carlo Ancelotti i-a menajat pe Benzema, Alonso, Carvajal și Pepe. Gareth Bale s-a aflat în tribună. Cristiano Ronaldo a realizat o dublă ajungând la 30 de goluri în acest sezon. Dacă Real va marca la Munchen, se va califica pentru o nouă finală a Ligii Campionilor, prima după 2002 și a 13-a din istoria clubului. Verdictul mâine seară.