Voleibaliştii Craiovei împing în decisiv seria cu Dinamo

0
132

SCM Universitatea Craiova a egalat seria din sferturile play-off-ului campionatului, cu Dinamo, scorul fiind 1-1 după primele două meciuri. După ce a cedat dramatic în Ştefan cel Mare, scor 3-2, deşi a condus cu 2-0 la seturi şi a avut mingi de meci, fiind învinsă în cele din urmă în prelungirile setului decisiv, echipa lui Dan Pascu nu i-a dat nicio şansă rivalei în Sala Polivalentă. Încurajaţi de fani, mai mult decât la restul partidelor din acest sezon, voleibaliştii Craiovei s-au impus după o oră şi 29 de minute cu 3-0, pe seturi: 25-13, 25-20, 25-22. Au evoluat pentru echipa din Bănie: Stöhr, Ćuk, Hernandez, Călin, Paez, Ćulafić, Diaconescu (libero), Jimenez. Sâmbătă, în Capitală, are loc meciul decisiv pentru calificarea în semifinale.

“Am jucat cu devotament, am luptat până la sacrificiu, e o victorie mare, suntem o echipă bună, putem scoate rezultate, privim cu încredere meciul de la Bucureşti. La ei am fost aproape de a câştiga, după cum am jucat. Publicul a fost fantastic, n-am avut niciodată în acest campionat asemenea suport, cu galerie organizată, le mulţumesc şi mi-aş dori să mai vină” a spus antrenorul Dan Pascu.

Şi duelul în care se va decide adversara seriei Craiova – Dinamo are nevoie de decisiv, Arcada Galaţi şi SCM Zalău fiind la egalitate după primele două meciuri. În schimb, Corona Braşov şi Rapid Bucureşti şi-au asigurat deja calificarea şi se vor duela în semifinalele campionatului.