Bundesliga: RB Leipzig întoarce rezultatul în prelungiri

0
459

Condusă cu 2-0 pe teren propriu de Borussia M.Gladbach prin golurile realizate de J. Hofmann (min. 6 – pen.) şi M. Thuram (min. 19), RB Leipzig a întors rezultatul în repriza secundă. Mai întâi Christopher Nkunku (min. 57) a sunat revolta pentru ca Yusuf Poulsen (min. 66) să egaleze. În minutele de prelungire norvegianul A. Sorloth a adus victoria echipei lui Julian Nagelsmann, care rămâne pe locul doi la numai două puncte de Bayern Munchen. Partida dintre cele două echipe prezente în optimile de finală a Ligii Campionilor a avut un suspans nebun. Alte rezultate: Bayern Munchen – FC Koln 5-1, Wolfsburg – Herta Berlin 2-0, Borussia Dortmund – Arminia Bielefeld 3-0, Stuttgart – Schalke 5-1, Werder Bremen – Entracht 2-1. În clasament, Bayern Munchen 52p, RB Leipzig 50p, Wolfsburg 45p, Eintracht 42p, Dortmund 39p.