Suarez, un nou recital în faţa Realului

0
427

Barcelona s-a calificat în a şasea finală consecutivă a Cupei Regelui, după ce a câştigat dubla din semifinală cu marea rivală, Real Madrid. În tur fusese 1-1, goluri Malcolm şi Lucas. Real trebuia însă să câştige pe Bernabeu, fiindcă era imposibil să se termine 0-0. Şi totuşi, în ciuda scorului final, a fost 0-0 la pauză, cu 3 mari ocazii ratate de Benzema şi Vinicius, iar Barcelona a marcat 3 goluri în repriza secundă din umai 2 şuturi. Suarez, cel care fusese determinant în acest sezon şi în acel 5-1 din La Liga, de pe Nou Camp, a reuşit o dublă şi tot el a fost aproape de Varane la autogolul acestuia. Golul de 3-0, uruguayanul l-a înscris cu o scăriţă, dintr-un penalty obţinut tot de el.

În finală, Barcelona va întâlni Betis sau Valencia, cele două formaţii care joacă mâine seară returul semifinalei.

Sâmbătă, avem un nou Clasico, în campionat, tot pe Bernabeu.