Jannik Sinner, campion la Australian Open

0
216

Tenismenul italian Jannik Sinner (locul 4 ATP) a câştigat primul său titlu de Mare Şlem, Australian Open 2024, după finala de 5 seturi cu rusul Dmitri Medvedev (27 de ani. Jucătorul de 22 de ani a revenit de la 0-2 la seturi şi-a impus cu 3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 6-3, după 3 ore şi 44 de minute de joc pe Rod Laver Arena din Melbourne. În întâlnirile directe, Medevedev conduce acum cu 6-4, dar victoriile italianului au venit în ultimele 4 dueluri.

Jannik Sinner devine primul tenismen italian care se încoronează la Australian Open. Singurul italian care s-a mai impus într-un turneu de Mare Şlem în era Open a fost Adriano Panatta, care s-a impus la Roland Garros în 1976.

În drumul spre trofeu, jucătorul originar din Tirolul de Sud a trecut de: Van de Zandschulp, De Jong, Baez, Khachanov, Rublev, Djokovic şi Medvedev, un parcurs extrem de dificil, în care a pierdut numai 3 seturi, 2 în finală şi 1 în semifinala cu “Nole”. Sinner a dominat finalul anului trecut, când a jucat finala Turneului Campionilor şi a câştigat Cupa Davis cu naţionala Italiei, adjudecându-şi şi turneele de la Viena, Beijing, Toronto. Sinner îl are în staff pe fostul antrenor al Simonei Halep, australianul Darren Cahill, şi pe fostul tenismen italian Simone Vagnozzi.

“În fiecare meci încerc să găsesc ceva care să mă inspire, iar de la Dmitri mi-am însuşit orele petrecute de el pe teren la acest turneu, este extraordinar şi cred că va ridica la un moment dat acest trofeu. Australia este un loc plăcut în care să fi acum, fiindcă în Europa ninge acum, sunt -20 de grade acum în locul de unde sunt eu” a declarat Sinner după finala câştigată la Antipozi.

Medvedev este singurul jucător din lume care pierde 2 finale la acelaşi turneu de Mare Şlem după ce conduce cu 2-0 la seturi. Acum 2 ani, rusul l-a condus cu 2-0 pe Rafael Nadal, dar ceda cu 3-2 în anul în care Djokovic a absentat, nefiind vaccinat. Finala de anul acesta fost a şasea de Mare Şlem jucată de Medvedev şi a cincea pierdută, unicul succes venind în 2021, la US Open, în faţa lui Djokovic.