Angola şi Nigeria, în sferturile Cupei Africii

0
202

Angola şi Nigeria sunt primele echipe calificate în sferturile Cupei Africii, după optimile jucate sâmbătă la Bouake, în Coasta de Fildeș, cele două urmând a se duela în faza următoare.

Angola a învins formaţia Nambiei cu 3-0 şi a marcat primul gol în inferioritate numerică după ce a fost eliminat portarul Adilson Neblu în minutul 17. Gelson Dala (38, 42) şi Agostinho Cristovao Mabululu (66) au punctat pentru “Antilopele Negre”, de la “Războinicii curajoşi” fiind eliminat Lubeni Haukongo (40).

Într-unul din derby-urile optimilor, Nigeria a învins cu 2-0 naţionala Camerunului. Atacantul Atalantei, Ademola Lookman, a reuşit o dublă pentru “Supervulturi”.

Astăzi se dispută meciurile: Guineea Ecuatorială – Guineea (ora 19) şi Egipt DR Congo (ora 22). Jucătorii Guineei au intrat în grevă și au refuzat să se antrenez înainte de duelul cu Guineea Ecuatorială, protestând pentru neplata primelor de calificarea la turneul final. “Elefanţii Naţionali” joacă la echipe importante din Europa şi Asia, în frunte cu golgheterul lui Stuttgart, Guirassy, iar primele sunt de 10.000 de dolari, sumă infimă pentru ei, dar fotbaliştii au sancţionat lipsa de seriozitate a federaţiei.