CE de Handbal (M): În finală, Spania-Suedia!

0
373

Cine ar fi crezut într-un asemenea deznodământ al semifinalelor: Danemarca –Suedia 34-35 (d.p) şi Franţa-Spania 23-27. De departe cea mai sigură, fără nicio înfrângere pe parcurs, cu valoare demonstrată în ultimii ani, se arăta echipa Franţei, campioană mondială en-titre. În formula – Vincent Gerard, Michael Guigou, Nikola Karabatic, Kentin Mahe, Gedric Sorhaindo, Dika Maem şi Valentin Porte – semifinala cu Spania (2 înfrângeri pe parcurs, 22-25 cu Danemarca şi 26-31 cu Slovenia) părea la îndemână. În „Zagreb Arena” lucrurile s-au petrecut altfel şi, exceptând debutul partidei, ibericii, cu Arpad Sterbik (38 de ani) în poartă, care nu apărase de o lună, înlocuitorul lui Gonzalo Perez de Vargas, accidentat, au condus în permanenţă, la pauză (15-19) având un avans de şase goluri. Şi în repriza a doua desfăşurarea jocului a avut aceeaşi configuraţie: 20-13 (min. 40), 23-14 (min. 45) 23-17 (min. 48), 24-21 (min. 57). Spaniolii au obţinut o victorie istorică, având în Raul Enterios (şase goluri) şi Ferran Sole (7 goluri) principalii marcatori. Antrenorul iberic Jordi Ribera a „ghicit” jocul francezilor şi îşi duce echipa pentru a 5-a oară într-o finală de Euro (1996, 1998, 2006, 2016 şi…2018). Valero Rivera, Adria Figueras, Alex Dujshebaev, Ferran Sole, Gedeon Guardiola şi Arpad Sterbik aspiră acum la trofeul european.

Celalată semifinală, între Danemarca (campioană olimpică) şi Suedia a fost, de asemenea, o nebunie de meci (35-34 d.p). În minutul 59 al partidei, Suedia, care condusese pe tot parcursul (16-14 la pauză), avea un avans de 3 goluri (28-25) dar Svan Hansen, care a întreţinut speranţele echipei sale prin două goluri, a dus meciul în prelungiri, unde tot Suedia, cu un fabulos portar A. Palicka s-a impus. Scor final 35-34. Astă-seară: Spania-Suedia (ora 21.30). În finala mică, Franţa şi Danemarca (ora19.00).