Astăzi, alb-albaştrii au amical cu MTK Budapesta

1
328

Astăzi, de la ora 18, Universitatea Craiova dispută primul meci amical din cel de-al doilea stagiu de pregătire în Antalya, urmând să întâlnească, în Belek, formaţia MTK Budapesta. Echipa maghiară are 23 de titluri de campioană, a câştigat în 12 rânduri Cupa Ungariei şi de două ori SuperCupa. Este prima echipă din Ungaria care a evoluat într-o competiţie continentală, iar în 1964 a jucat finala Cupei Cupelor, fiind învinsă de Sporting Lisabona. A încheiat turul de campionat pe poziţia a cincea. În vară, MTK a fost eliminată din primul tur preliminar al Europa League de Vojvodina Novi Sad, după 0-0 şi 1-3. În lotul maghiarior se află fotbalişti cotaţi destul de bine precum Sandor Torghelle (ex-Crystal Palace, Panathinakos, PAOK, Augsburg), Adam Vass (ex-Stoke, CFR Cluj, Brescia), Adam Hajdu (ex-Liverpool) şi Lorant Szatmari (născut la Petroşani, ex-Salernitana, Avellino).

Antrenorul celor de la MTK, Csaba Laszlo (51 de ani), este născut tot în România, la Odorheiu Secuiesc. A fost junior la Unirea Cristur şi Progresul Odorhei. În 1984 a emigrat în Germania, la unchiul său, continuându-şi cariera de fotbalist, inclusiv la Bayer Uerdingen. Înainte de a pregăti formaţia din capitala Ungariei, Csaba Laszlo a antrenat naţionala Lituaniei, pe cea a Ugandei, echipa scoţiană Hearts, dar şi în Belgia, la Charleroi. De asemenea, a fost secundul lui Lothar Matthaus pe banca naţionalei Ungariei.