Bundesliga – Piedică pentru Dortmund

0
488

Hertha Berlin a oprit seria de victorii a Borussiei Dortmund. “Galben-negrii” au condus cu 1- 0 şi 2-1, dar au fost egalaţi în minutele de prelungire, din penalty. Borussia a deschis scorul prin Sancho, dar Hertha a egalat înaintea pauzei, prin Salomon Kalou. Sancho a reuşit “dubla” în minutul 61, dar Hertha a egalat în prelungiri, prin acelaşi Kalou, din penalty.

Bayern Munchen s-a apropiat la două puncte de liderul Dortmund, după 2-1 la Mainz. Pentru gazde, Alexandru Maxim a fost introdus în minutul 84. Campioana Germaniei a avut avantaj la pauză, gol Goretzka. Gazdele au revenit pe tabelă imediat după pauză, prin Boetius, dar Thiago Alcantara (62) a punctat pentru succesul lui Bayern.

Alte rezultate de sâmbătă: Freiburg – Monchenglabach 3-1, Hannover – Augsburg 1-2, Hoffenheim – Stuttgart 4-0, Dusseldorf – Wolfsburg 0-3.

Clasament: 1. Dortmund 21p, 2. Bayern 19p, 3. Monchengladbach 17p.